sociološko gledano
  • Domov
  • Info
  • Domov
  • Info

Protislovni vpliv kapitalizma na položaj žensk

20/11/2018

0 Comments

 
Avtorica: Minea Rutar

​
Začetki kapitalizma segajo v obdobje pred industrijsko revolucijo; vendar se je šele z industrijsko revolucijo dokončno uveljavila ločitev produktivne in reproduktivne sfere, ki je glavna tarča razprav  o vplivu kapitalizma na položaj žensk. Ta tudi po stoletjih razprav ostaja predmet akademskih in političnih nestrinjanj. Ena stran dokazuje, da je industrijski kapitalizem izvor sodobne politične in ekonomske spolne diskriminacije, ki jo lahko odpravimo samo z zlomom ali radikalno preobrazbo tega ekonomskega sistema. Na drugi strani vztrajajo, da je kapitalizem prvi ekonomski sistem, ki je postavil temelje ali vsaj možnost za emancipacijo žensk v 19. in 20. stoletju. Redke pa so teorije, ki prepričljivo teoretizirajo obe plati kapitalizma.

Read More
0 Comments

Umetna inteligenca: svetla prihodnost ali konec demokracije?

13/11/2018

0 Comments

 
Avtorica: Marike Grubar

​
​Umetna inteligenca (v nadaljevanju UI) predstavlja povsem nove načine organizacije človeških življenj. Nekateri o novostih razmišljajo celo kot o četrti industrijski revoluciji, drugi opozarjajo, da so spremembe v temelju bistveno drugačne od vseh prejšnjih tehnoloških inovacij in pozivajo, da se na spremembe ustrezno pripravimo, tretji svarijo, da nova tehnologija prinaša prevlado strojev nad ljudmi in vztrajajo, da je že ob najmanjši uvedbi nove tehnologije takšen scenarij neizogiben. Toda nihče ne ve zares, kakšne posledice bodo prinesle te spremembe, gre le za napovedi.

Read More
0 Comments

Težave z referendumom

7/11/2018

0 Comments

 
Avtorica: Jerneja Potočnik

​Čeprav se zdi, da so referendumi najčistejša oblika neposredne demokracije, politično orodje, kjer je slišan glas vseh državljanov, poglobitev v zgodovino, sestavo in pomen referendumov pokaže drugačno sliko. Ne le, da so ti lahko taktično orožje v rokah vladajočih, hkrati večini prebivalstva vzbudijo iluzoren občutek slišanosti, kar pa privede le do glasov, ki so, povsem v nasprotju z ostalimi demokratičnimi odločitvami, podani v enkratnem dogodku brez možnosti ponovitve in preverjanja, oblikovani na podlagi medijev in medijsko diktiranih dosegljivih informacij ter izraženi zgolj od referenduma udeležene manjšine prebivalstva.

Read More
0 Comments

    Namen

    Kratke  razprave o temeljih sociologije in povezanih disciplin.

    Arhiv

    July 2020
    June 2020
    May 2020
    March 2020
    January 2020
    November 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    May 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018

    Kategorije

    All
    Avtoritarizem
    Delovanje
    Demokracija
    Ekonomija
    Kapitalizem
    Klasiki
    Marksizem
    Mehanizmi
    Metateorija
    Okolje
    Politika
    Psihologija
    Racionalnost
    Recenzije
    Sociogenetika
    Spol
    Teorija
    UI

Powered by Create your own unique website with customizable templates.